niedziela, 2 czerwca 2013

Krakowski przysmak


Chleba kupiliśmy za mało na weekend. Ponieważ nikomu się nie chciało pojechać do marketu, wykorzystałam sytuację i spróbowałam się z obwarzankami, mając w pamięci krakowskie specjały. Zabawa była przednia z tym zwijaniem - nawet mój syn się zaangażował. Nie są to może dzieła sztuki piekarskiej, ale smakują tak, jak powinny.

Składniki (na 10 - 12 bajgli)
1kg mąki
500 ml wody
20 gram drożdży
30 gram soli
20 gram cukru

1.Mąkę przesiewamy do miski. Na środku kopczyka robimy duży "krater", do którego wrzucamy rozdrobnione drożdże, cukier i zalewamy ciepłą wodą  delikatnie ją łącząc z drożdżami i niewielką ilością mąki. Gdy środek z drożdżami zacznie się burzyć (po ok. 15 min.), zagniatamy zaczyn z resztą mąki i solą. Trwa to około 10 minut.
2. Odstawiamy ciasto do podwojenia jego ilości. 
3. Wyrośnięte ciasto dzielimy na  10 - 12 równych części. Z każdej z nich formujemy ok. 0,5 metrowego węża, a następnie składamy go na pół i skręcamy obie części wokół siebie tworząc obwarzanki. 
4. Zostawiamy do wyrośnięcia. 
5. W szerokim rondlu gotujemy wodę ze szczyptą  soli i dwiema łyżkami cukru. Do gotującej się wody wrzucamy wyrośnięte obwarzanki.Gotujemy 1 minutę. Odwracamy spodem do góry, znów gotujemy 1 minutę. Ugotowane wykładamy na papierowe ręczniki i osuszamy.
6. Smarujemy roztrzepanym jajkiem i posypujemy solą, makiem, siemieniem lnianym lub sezamem. 
7. Wsadzamy na 10 minut do piekarnika nagrzanego do temperatury 250 stopni. Następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy jeszcze z 10-15 min.

3 komentarze:

  1. piękne obwarzanki, moje ulubione smaki z południa

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo mi ich brakuje po wyjeździe z Krakowa :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zawsze kiedy widzę gdzieś wózek z obwarzankami nie mogę się powstrzymać z kupieniem. Zawsze pyszne!

    OdpowiedzUsuń